Autorem artykułu jest Patrycja_T
Co warto zobaczyć na Mazurach?
Mazury nieodłącznie kojarzą się nam z jeziorami i wszelkimi sportami, które się z nimi wiążą - pływaniem wpław, pływaniem łódką, wędkowaniem, nartami wodnymi itp. Warto jednak pamiętać, że Mazury to coś więcej, niż woda i lasy - to także piękne zabytki.
Mazury to jeden z najczystszych regionów w naszym kraju, dlatego tak chętnie udajemy się tam na upragnione wakacje na łonie natury. Jednak wypoczynek na Mazurach może być czymś więcej, niż opalaniem się i uprawianiem wodnych sportów - zapraszamy do poznania wartych zobaczenia mazurskich zabytków! Jeśli akurat pogoda nie dopisze lub znudzą się nam typowe rozrywki, z powodzeniem możemy spędzić atrakcyjnie czas i przyznać, że w wakacje warto czasem wstać z leżaka lub opuścić łódkę.
Zamek w Kętrzynie
Pokrzyżacki zamek w Kętrzynie to przykład architektury gotyckiej. Obiekt powstał w drugiej połowie XIV wieku, ulegał licznym pożarom oraz atakom, po których był wiele razy przebudowywany. Dziś w zamku mieści się biblioteka oraz muzeum regionu. Wśród wartych uwagi eksponatów wymienia się między innymi obrazy, meble i rzeźby, z których najstarsze powstały w XV wieku. Zamek jest doskonałą atrakcją dla tych, którzy interesują się architekturą, historią, sztuką oraz samym regionem Warmii i Mazur.
Brama i rzeźby w Bartoszycach
Lidzbarska brama w Bartoszycach to cenny, gotycki zabytek miasta, ponieważ stanowi jedyną ocalałą cześć miejskich murów. Brama zasługuje na uwagę ze względu na swoją długą oraz burzliwą historię oraz unikalny, dzisiejszy wygląd. Zabytek zbudowano z czerwonej cegły dekorowanej białymi elementami, opatrzono go licznymi okienkami oraz wnękami. Wieża bramy zwieńczona jest zegarem, zaś ona sama powstała na bazie kilku kondygnacji. Brama była wiele razy przebudowywana, ale stanowi bardzo piękny, klasyczny zabytek warto zobaczenia.
Kamienne rzeźby nazywane babami pruskimi lub Bartkami, to najstarsze zabytki Bartoszyc. Rzeźby są dwie, obie wyposażone w kamienne misy. Zabytki wyobrażają ludzi o bardzo zatartych rysach, jeden z nich trzyma prawdopodobnie wykuty w kamieniu zwierzęcy róg, z którego w dawnych czasach pito. Dziś niewiele wiadomo o babach, nie znamy ich przeszłości, daty powstania ani celu. Niemniej to stare, bardzo prymitywne rzeźby uznane za najstarsze zabytki miasta. Badacze spierają się, co do pochodzenia twórców bab a także ich przeznaczenia. Niektórzy sądzą, że baby są wyobrażeniami bóstw, inni, że miały przynosić szczęście na turniejach lub mogły być pomnikami pamięci jakiś lokalnych bohaterów.
Na Mazurach znajdziemy dziesiątki innych, wspaniałych zabytków wartych zobaczenia - następnym razem, gdy nad jeziorami spotka Cię deszcz, nie siedź z nosem spuszczonym na kwintę, tylko wybierz się na zwiedzanie okolicznych zabytków oraz muzeów.
Patrycja, Copywriter
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz