sobota, 14 maja 2011

Wrocław

Autorem artykułu jest Aska

Wrocław - miasto jazzu i kina

Wrocław to miasto z ogromnym dobytkiem kulturalnym, w którym odbywają się jedne z największych festiwali w kraju. Niepowtarzalny klimat tworzy kultura przez duże K, rozumiana w inny sposób niż koncerty gwiazdek z MTV. Kultura, którą promuje Wrocław ma słodko- gorzki zapach "Kawy i Papierosów" i wydaje dźwięki saksofonu.


Wrocław jest miastem od lat silnie związanym z polską kulturą i przemysłem filmowym.
Jego międzynarodowe festiwale słyną na całym świecie i przyciągają wielbicieli dobrego kina z różnych szerokości geograficznych.
Szczególna miłość do filmów, w tym mieście, ma związek z powstaniem w niej Wytwórni Filmów Fabularnych, w 1952 roku, w której to wyprodukowano aż ź wszystkich filmów nakręconych w Polsce po II wojnie światowej. Do klasyków kina, powstałych we Wrocławiu, możemy zaliczyć Popiół i Diament Wajdy, Nóż w wodzie Polańskiego czy Bliznę Kieślowskiego. Gdy spojrzymy na to piękne miasto z perspektywy filmów w nim nakręconych, zwiedzanie Wrocławia wydaje się jeszcze ciekawsze. W Stawce większej niż życie np. Wrocław występował jako Berlin, a Teatr Lalek występował jako Teatr Roma. Co ciekawe, Wrocław ma na Dworcu Głównym jedyne działające w Europie kino dworcowe.
Miłość do filmów współcześnie, miasto Kieślowskiego pielęgnuje głównie przez organizację festiwali. Do najbardziej znanych tego typu imprez we Wrocławiu należą festiwale kina niezależnego Era Nowe Horyzonty oraz Offensiva. Obie imprezy, co roku, ściągają ogromne rzesze kino maniaków, którzy znudzeni popkulturową papką, którą serwują nam nadawcy telewizyjni i kino rodem z Hollywood, poszukują kina wrażliwego, a jednocześnie o dużej mocy. Właśnie takie filmy prezentowane są na obydwu festiwalach. Dotąd nie emitowane w Polsce, dobierane są wyłącznie na podstawie innowacyjności. Na alternatywność stawiają również organizatorzy największego festiwalu muzycznego we Wrocławiu - Jazz nad Odrą, który jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. W trakcie swojego istnienia w konkursie, który jest jego najważniejszą częścią wyłonił tak wielkie indywidualności polskiej sceny jazzowej jak : Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski. Z biegiem lat profil festiwalu uległ zmianie, pojawiało się coraz więcej gwiazd europejskiego i światowego jazzu.
Może warto czasami przestać narzekać i sięgnąć po coś nowego? Jak widać, w Polsce również, odbywają się wydarzenia kulturalne na które warto się wybrać. Warto dostrzec, że kultura na naprawdę wysokim poziomie jest na wyciągnięcie ręki, żeby ją spotkać może nie trzeba wyjeżdżać do Paryża, a wystarczy zapoznać się z repertuarem rodzimych festiwali.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz