Autorem artykułu jest Katja szalek
Wycieczka Szczecin - Berlin za 22 zł - czy to możliwe ?
Odchodzi zima, zaczyna się mocno oczekiwany wiosenny czas, a wraz z nim długie, ciepłe, słoneczne dni. Zacznijmy planować podróże: te małe i te duże! Warto wybrać się na niezwykle ciekawą i edukacyjną, a zarazem niedrogą wyprawę ze Szczecina do Berlina, która za sprawą dobrego pomysłu Przewoźnika kosztować może jedynie 22 zł od osoby w obie strony!
Rodzime Przewozy Regionalne i niemiecka spółka Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg nawiązały współpracę, której owocem jest bilet grupowy. Kosztuje on 27 Euro i uprawnia do przejazdu 5 osób.
-
Aby zoptymalizować koszty, musimy zaplanować jednodniową wycieczkę na 5 lub 10 osób, wykupić bilet Brandenburg-Berlin-Ticket ważny na obszarze Berlina i Brandenburgii z możliwością rozpoczęcia podróży już w Szczecinie (uwaga! bilet ten upoważnia do przejazdu przez miasto Tantow, a nie dopuszcza przez Pasewalk). Uprawnia on do dowolnej ilości przejazdów 2 klasą wszystkimi liniami regionalnymi (RE oraz RB) w Berlinie oraz Brandenburgii obsługiwanymi przez przewoźników należących do VBB (autobusy, tramwaje i metro). W informacji na przystankach S-Bahnu można otrzymać mapki z komunikacją miejską stolicy. Bilet uprawnia także do korzystania z komunikacji w Szczecinie.
-
Przygraniczna turystyka skorzysta na tym pomyśle - za grosze zwiedzimy sąsiedni kraj. Jeżeli nie macie pełnej grupy 5 osób możecie na dworcu dołączyć się do innych podróżujących. W Berlinie na stacji Hauptbahnhof ludzie spotykają się na peronie 5 przy literce E lub przy schodach prowadzących na peron, a na Zoologischer Garten na peronie 1. Trzeba przyjść pół godziny przed odjazdem pociągu i dopytać innych oczekujących.
-
Brandenburg-Berlin-Ticket nabyć można w Szczecinie na Dworcu Głównym (w kasach 1-8) płacąc w rodzimej walucie (kasjerka naliczy wartość wg kursu bieżącego dnia). Bilet jest ważny jeden dzień:
- od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do godz. 3.00 następnego dnia
- w weekendy oraz dni świąteczne od godz. 0.00 do godz. 3.00 następnego dnia.
- w pociągach bezpośrednich (bez przesiadki) - na trasie Berlin- Szczecin- Berlin bilet jest ważny od poniedziałku do piątku również przed godziną 9.
-
Największym powodzeniem cieszy się połączenie bezpośrednie Szczecin - Berlin pociągiem, który startuje ze stacji Szczecin Główny o godzinie 6.13 i dojeżdża do Berlina o godzinie 8.20. W ten sposób nasza wycieczka i zwiedzanie miasta o niezliczonej liczbie zabytków może zacząć się od wczesnych godzin rannych. Wiele przydatnych informacji na stronie www.eprzewodnicy.pl
Brama Brandenburska - jeden z charakterystycznych punktów miasta, symbol Pokoju i Wolności.
Wyspa Muzeów w Berlinie - północna część Spreeinsel - wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina - tu znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie(Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się eksponaty archeologiczne oraz sztuk z XIX w.
Neues Museum gmach obiektu wybudowany w 1895 roku. W czasie wojny został poważnie zniszczony a spora część kolekcji spłonęła. W ostatnich latach budynek poddany został kompletnej renowacji i znalazły tu miejsce kolekcje prehistoryczne, egipskie oraz zbiory papirusów. Wśród tych ostatnich znajduje się 1500 drogocennych papirusów z królewskich szuflad, przekazanych w latach 1842-45 przez Muhammada Alego, sułtańskiego paszę i wicekróla Egiptu. Wśród cennych eksponatów są ilustrowane księgi umarłych, manuskrypty z czasów arabskich i chrześcijańskich oraz zwoje z egipską literaturą piękną. Tu też znajduje się wyrzeźbione z piaskowca 50 cm popiersie Nefretete oraz "zielonego człowieka" czyli głowa z jadeitu pochodząca z ok. 400 r.p.n.e. Zgromadzone tu eksponaty pochodzą z czasów od 5000 p.n.e do 500 r.n.e.
Muzeum Pergamońskie to najstarsze muzeum w Niemczech. Znajduje się na Wyspie Muzeów. Zobaczymy tu zrekonstruowany Ołtarz Pergamoński (poświęcony Zeusowi i Atenie Zwycięskiej), Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej i Muzeum Sztuki Islamskiej.
Wieża Telewizyjna (Fernsehturm) - wieża stojąca na wschód od Alexanderplatz w centrum Berlina. Została zbudowana w latach 1965-1969. Jej wysokość wynosi 368m. Wewnątrz kuli, na wysokości 203,8m. znajduje się taras widokowy. Nad tarasem, na wysokości 207,5 metra, położona jest obrotowa platforma z restauracją. Kopuła Fernsehturm w ciągu pół godziny dokonuje pełnego obrotu wokół własnej osi, wszystkie te atrakcje sprawiają, że jest jedną z największych atrakcji turystycznych Berlina, rocznie odwiedza ją około miliona ludzi.
"Metro, bunkier, zimna wojna"- taką nazwę nosi wycieczka z przewodnikiem, która organizowana jest przez związek "Podziemia Berlina" powstały w 1987 roku. Wycieczka prowadzi przez dwa systemy bunkrów przy stacji metra "Gesundbrunnen". Pierwszy z nich, "bunkier przeciwlotniczy przy stacji metra Gesundbrunnen w dzielnicy Wedding", powstał w czasach zimnej wojny, został kompletnie zachowany i mógłby nawet dzisiaj służyć jako schron dla 1.318 osób. Przewodnik tej wycieczki nazywa się Dietmar Arnold. Od wielu lat szuka w podziemiach Berlina bunkrów przeciwlotniczych i tuneli, przeprowadza wywiady z osobami żyjącymi w tamtych czasach i walczy o to, żeby stare bunkry nie zostały zapomniane.
Riksze rowerowe - w mieście kursuje 80 rikszy na czterech liniach. Pierwszy kilometr kosztuje 2,50 Euro, każdy następny 1 Euro. Velotaxi GmbH Berlin Telefon: +49(30)44 31 94 0
katja szalek
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz