sobota, 14 maja 2011

Tatry

Autorem artykułu jest Wtatry

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie - część Tatr uznawana oficjalnie za środowisko alpejskie (staroalpejskie), jedyne w Polsce miejsce gdzie można wznieść się ponad 2000 m.n.p.m. Mniej odwiedzane przez turystów z racji trudności szlaków co nie oznacza, że nie zatłoczone, w sezonie letnim na porządku dziennym są zatory ma Rysach (2499), Świnicy czy osławionej Orlej Perci.


Z 340 km2 powierzchni tylko tylko 80 km2 powierzchni Tatr Wysokich znajduje się po polskiej stronie. Ten skrawek Tatr jak przypadł nam w udziale z Słowacją, traktujemy rabunkowo (w porównaniu do Słowacji) i mimo unikalności panującego tutaj ekosystemu, jego niezaprzeczalnych i uniklanych warunków endemicznych, wyniszczamy nieprzemyślaną turystyką.

Co ciekawe według badań statystycznych Tatrzańskiego Parku Narodowego, rejon Tatr Wysokich jest coraz częściej odwiedzany i wzrasta równolegle z liczbą odwiedzających Tatry turystów. Niestety nie idzie to w parze z pogłebieniem wiedzy, doświadczenia i kultury na terenie TPN, o czym może świadczyć proporcjonalnie zwiększający się odsetek turystów, którzy w Tatrach giną na skutek wypadków.

Tatry Wysokie w Polsce to tak naprawdę otoczenie trzech dolin: Doliny Rybiego Potoku, Doliny Roztoki i częsciowo Doliny Gąsienicowej. Na grani granica przebiegnie od Przełęczy Liliowe do korony szczytów Żabiej Grani. Na większości z nich poprowadzone są szlaki turystyczne za wyjątkiem rejonów wyznaczonych jako rezerwaty ścisłe: Rejon Miedzinego i Opalonego, Mięguszowieckich Szczytów, Żabiej Grani.

Rejon Tatr Wysokich jest mekką dla zaawansowanych turystów górskich i wspinaczkowych z szczególnym naciskiem na turystykę i wspinaczkę zimową, tutaj kształtcą się Taternicy i zawodowcy wspinający się w Himalajach mający w Tatrach miejsce do treningów wydolnościowych i sprawnościowych. Organizowane w szkolenia i incjatywy bardziej znamienitych wspinaczy kursy taternickie i lawinowe, gromadzą coraz większą liczbę świadomych "urzytkowników" Tatr Wysokich.

W porównaniu do części Tatr Wysokich leżących po słowackiej stronie możemy poszczycić się większą liczbą jezior, włącznie z tym największymi w całych Tatrach: Wielkim Stawem Polskim, Morskim Okiem i Czarnymi Stawami (w Dolinie Pięciu Stawów Polskicj i pod Rysami

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz